
BESAFE
BESafe er en topmoderne dobbeltkanals gasdetektor med smarte sensorer, der er bygget til batterilagringssystemer. Den giver hurtig respons, fjernvedligeholdelse og fleksibel installation for at beskytte kompakte højrisikoområder.
Hvor kan man købe





BESafe tilbyder hurtig og præcis detektering af brint (H₂), kulilte (CO) og metan (CH₄), der er skræddersyet til batteribackup- og energilagringssystemer.
Dens dobbeltkanalfunktion muliggør samtidig overvågning af to gasser med fleksibel konfiguration til forskellige anvendelser.
BESafe har smarte fjernsensorer, der forenkler installationen og reducerer vedligeholdelsen og giver pålidelig beskyttelse i realtid til kritiske energimiljøer.
Overvågning af to gasser
Smart sensor
Placering af fjernsensor
Indbygget display og hørbar alarm
lavere omkostninger på forhånd
Detektion af termisk løbskhed
-
Giver operatørerne afgørende tid til at handle
-
Forhindrer eskalering af farlige situationer
-
Muliggør en hurtig, pålidelig sikkerhedsreaktion
-
Beskytter aktiver og personale

Overvåg svært tilgængelige områder
- Fleksible installationsmuligheder
- Kompakt formfaktor til nem installation
- Eliminerer komplekse krav til kabelføring
- Sensorer kan placeres væk fra hovedenheden

reduceret nedetid og vedligeholdelsesomkostninger
- Prækalibrerede smarte sensorer med høj ydeevne
- Minimalt behov for kalibrering i løbet af deres levetid
- Udskiftelige smarte sensorer til nem udskiftning
- Indikator for sensorlevetid til proaktiv planlægning af vedligeholdelse

| Størrelse | 175 x 150 x 55 mm (sender); 33,5 mm sensordybde |
| Vægt | Basen: 550 g Adapteren: 169 g Sensorholderne: 65 g stykket |
| Materiale til indkapsling | Polykarbonat |
| Beskyttelse mod indtrængen | 65 |
| Kabelindgang | M20-gennemføring; kabelindvendig diameter 4 mm, udvendig diameter 6 mm |
| Kraft |
10 to 30V DC, 24V DC Nominal |
| Skærm | 128×64 OLED, begge kanaler vises samtidigt |
| Elektrisk output | 2 x 4–20 mA RS-485 Modbus RTU |
| Relæer Udgang | SPDT-relæ til signalkredsløb, 1 A ved 24 V DC Alarm 1, Alarm 2, Fejl |
| Audiovisuelt output |
Signalhorn: 85 dB ved 3 m |
| Driftstemperatur |
-40 °C til +75 °C |
| Driftsfugtighed |
0 til 99 % RH (ikke-kondenserende) Det tilladte luftfugtighedsområde kan variere for enkelte sensorer |
| Datalogning | 3000 datalogs |
| Godkendelser | CE, ETL, RoHS UL 2075 (CO og CH4 sensorer), UL 61010-1, EN 61010-1, EN 50270 |
| Garanti | 2 år på transmitter og sensorer |
|
*Kontakt Crowcon for tilgængelighed |
|
| Der kan monteres to vilkårlige sensorer på én sender. Katalytiske, elektrokemiske og infrarøde gassensorer understøttes af den samme sender. |
| Gas | Sensortype | Rækkevidde | Temperaturområde | Luftfugtighedsområde |
| Brint (H2) | Katalytisk | 0–25 % LEL, 0–100 % LEL |
-20 til +60 °C | 0 til 95 % RH |
| Metan (CH4) | Katalytisk | 0–25 % LEL, 0–100 % LEL |
-20 til +60 °C | 0 til 95 % RH |
| Kulilte (CO) |
Elektrokemisk |
0–50 ppm, 0–100 |
-10 °C til +50 °C |
15 til 90 % |
| Brint Sulfid (H₂S) |
Elektrokemisk |
0–25 ppm, 0–100 ppm |
-30 °C til +50 °C |
15 til 90 % |
| Ilt (O2) |
Elektrokemisk |
0–25 % vol. |
-20 °C til +50 °C |
15 til 99 % |
| Svovl Dioxid (SO₂) |
Elektrokemisk |
0–100 ppm |
-30 °C til +50 °C |
15 til 99 % |
| Kulstof Dioxid (CO2) |
Infrarødt |
0–5000 ppm, 0–5 % |
-20 °C til +50 °C |
0 til 95 % |
tilbehør

Testhætte til sensor C038001

Gasrør 1m (OD 6,4 x ID 3,2) C038002

Dæksel til sensoråbning C038004

Kabel til fjernsensor 1038005

Kabel til fjernsensor 2038006

Kabel til fjernsensor 5038007

Kabel til fjernsensor 8038008

Kabel til fjernsensor 10038009

Kabel til fjernsensor 15038010

M20 kabelforskruning C038003
Downloads
Udforsk relaterede produkter
Abonner for at få den nyeste viden
I din indbakke
Læs om Crowcons privatlivets fred og cookiepolitik her. Hvis du ombestemmer dig, kan du til enhver tid afmelde dig.