Krótka lista, wybrana przez jury złożone z ekspertów z branży gazowej, elektrycznej i wodnej, została ogłoszona, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród i kolacji w czwartek 26 września w liverpoolskim Titanic Hotel.
Nagrody UK Energy Innovation, które od 2011 roku prezentują najlepsze innowacje w sektorach gazu i energii elektrycznej, cieszą się ogromnym poparciem branży i stanowią bezprecedensową okazję dla liderów branży i innowatorów do spotkania się i uczczenia pomysłów i technologii, które przynoszą korzyści klientom, środowisku, branży i łańcuchowi dostaw.
W tym roku przewidziano 12 odnowionych kategorii, w tym ekscytujące dodatki: "Młody Innowator Roku" oraz dwie nagrody dla branży wodnej. Kategorie te odzwierciedlają tempo zmian i współpracy międzysektorowej w poszczególnych branżach oraz stanowią platformę dla stron trzecich, innowatorów i MŚP, aby wyróżnić się z tłumu i zaprezentować swoją przełomową pracę w zakresie innowacji.
Denise Massey, dyrektor zarządzający EIC i przewodnicząca panelu sędziowskiego, powiedziała:
Z roku na rok lista zwycięzców jest coraz dłuższa, a tegoroczne zgłoszenia pokazują ambicje i sukcesy tych, którzy stawiają czoła wyzwaniom w sektorach gazu, energii elektrycznej i wody. To fantastyczne, że możemy docenić osiągnięcia tych, którzy prowadzą branżę w kierunku realizacji celów zerowej emisji dwutlenku węgla i zapewniają klientom bezpieczne, zrównoważone i przystępne cenowo systemy użyteczności publicznej, na których mogą polegać".
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród i kolacji, która odbędzie się w czwartek 26 września w liverpoolskim Titanic Hotel. W uroczystości wezmą udział czołowi partnerzy branżowi, a także przedstawiciele regulatorów branżowych, Ofgem i Ofwat.
Lista zwycięzców UK Energy Innovation Awards 2019 jest następująca:
1. Najlepsza poprawa sieci elektrycznej
- Inżynieria cyfrowa - zarządzanie aktywami
- Outram Research Ltd - Monitor poziomu błędów w czasie rzeczywistym (RTFLM)
- GridBeyond - Pierwsza na świecie hybrydowa sieć bateryjno-popytowa
- Inżynieria cyfrowa - odporność sieci
- Technologia Voltra - DRH4
- CAPTURA Surveying & Inspection - Technologia plecaka 360
- Grupa NM - Analiza wegetacji
- Entrust Microgrid Ltd - Entrust Smart Home Microgrid
2. Najlepsza innowacja - energia elektryczna
- Elimpus - Bezprzewodowy System Monitoringu Linii Napowietrznych
- GridBeyond - Pierwsza na świecie hybrydowa sieć bateryjno-popytowa
- Esmart Systems UK Ltd - podłączony dron
- Kaluza - Platforma Kaluza
- GNOSYS Global Ltd - Samoregenerujący się dodatek do płynów
- TSAFET Ltd we współpracy z Exact Projects Ltd - Touch Safe Tag (TST)
- Powerline Technologies Ltd - SYNAPS
- Systemy Turbo Power - Dwukierunkowe przetwornice DC-DC
- Inżynieria cyfrowa - projekt ALiRA
3. Najlepsza poprawa sieci gazowej
- Synthotech Ltd - System Two Assess & Seal Solution (STASS)
- Steve Vick International - Enhanced SEAL (E-SEAL)
- Crowcon Detection Instruments Ltd - The Crowcon LMm
- Enduratec Ltd - DURASEAL
4. Najlepsza innowacja - gaz
- Lagoni Engineering Ltd - Otwarte źródło SCADA
- Rozwiązania dla przecieków gazu - Górny trójnik syfonu
- Steve Vick International - Enhanced SEAL (E-SEAL)
- The Technology Partnership (TTP) - Phased Array
- Synthotech Ltd - ServiBoost
5. Najlepsze usprawnienie gospodarki wodnej
- Rozwiązania w zakresie monitoringu środowiska Ltd - SMART Sewer
- MMC Fittings Ltd - Plastic Pipe Coupling Solution
- nuron Ltd - Technologia Fibre Sensing
- Synthotech Ltd we współpracy z HMG Water Solutions Ltd - HMGmic/PipeMic
- EcoGenR8 (działający jako AFECO) - Bio-cage™
6. Najlepsza innowacja - woda
- NVP Energy - Technologia oczyszczania ścieków metodą fermentacji beztlenowej
- Environmental Monitoring Solutions Ltd - CENTAUR™
- PAM Analytics - PAM
- WASE - WASE-EMR
- Myślenie wysokościowe - AquaBot
- SmartValve Ltd - SmartValve
7. Najlepszy projekt zespołowy
- WRC - Pomiar wpływu działań sieciowych
- LSBUD
- Progressive Energy Ltd - Projekt Green City Vision
- PassivSystems - Projekt Wolność
- Callen-Lenz Associates Ltd - Above & Beyond
8. Młody innowator roku
- Dale Colley - Myślenie wysokościowe
- Thomas Fudge - WASE
- Rob Battrum - Frazer-Nash Consultancy
- Thomas Shepherd - Desinov, UTC South Durham
- James Cugley - Uniwersytet w Kent
- Tommy Isaac - Progressive Energy Ltd
9. Najlepsza nowa technologia wektorowa
- PassivSystems - Hybrydowa Platforma Sterowania
- WASE - WASE-EMR
- Bowman Power Group Ltd - ETC 1000
10. Najlepszy projekt wspierający OSD
- ElectraLink - Projekt wykrywania LCT
- Systemy Turbo Power - Dwukierunkowe przetwornice DC-DC
- Insolar Technologies GmbH - System Energii Transaktywnej Insolar
- Inżynieria Cyfrowa - Korekty pogodowe dla pojedynczych podstacji
- Gridhound GmbH - Cyfrowe rozwiązanie AI (Digital Twin)
11. Wpływ społeczny
- HALO Kilmarnock Ltd - HALO
- WASE - Modułowy System EMR
- 1Spatial - Smart SLG
- Egnida Group Ltd - Skalowalny system online
12. Koncentracja na kliencie
- Progressive Energy Ltd - Projekt Green City Vision
- Labrador - zautomatyzowane usługi przełączania
- BeON energy - zestaw solarny
- Vestemi - Radbot
- GenGame - Projekt ACE
- Ekonomia Sąsiedztwa - Projekt SAVE
- iPower - koło energetyczne
(Źródło: https://www.ukeic.com/media/uk-energy-innovation-awards-2019-shortlist-announced)